Tatrzański Związek Narciarski

Adam Cieślar mistrzem Uniwersjady w Ałmatach!

Adam Cieślar wywalczył złoty medal Zimowej Uniwersjady w Ałmatach, wygrywając piątkowe (3 lutego) zawody kombinacji norweskiej, na które złożyły się bieg na 10 kilometrów ze startu wspólnego oraz dwie serie skoków na obiekcie HS-106. Srebrno zdobył Niemiec Tobias Simon, a brąz Japończyk Go Sonehara. Tuż za podium znalazł się Paweł Słowiok, najlepszy biegacz dnia, natomiast Wojciech Marusarz uplasował się na dziewiątej pozycji.

Odwrotnie niż zazwyczaj (podczas zawodów rozgrywanych metodą Gundersena) pierwszą częścią zawodów kombinacji norweskiej był bieg na dystansie 10 kilometrów techniką dowolną ze startu wspólnego.  Polacy spisali się wyśmienicie. Paweł Słowiok wygrał bieg, uzyskując 1,4 sekundy przewagi nad Adamem Cieślarem. Jako trzeci linię mety przekroczył Ukrainiec Viktor Pasichnyk (+ 1,9 sekundy). Z kolei Wojciech Marusarz finiszował jako siódmy (+ 44,2 sekundy).

O ostatecznej kolejności w zawodach decydowały dwie serie skoków narciarskich na obiekcie HS-106 (rozgrywane bez not za styl, jedynie z ujemnymi punktami w przypadku niepoprawnego lądowania). Po pierwszej serii skoków na prowadzenie wysunął się Adam Cieślar, uzyskując odległość 97,5 metra. Na drugie miejsce ze stratą 6,8 punktu do Polaka przesunął się szósty biegacz dnia - Niemiec Tobias Simon (98,5 m). Słowiok wylądował na 95,5 metrze i zajmował w tym momencie trzecie miejsce. Wojciech Marusarz uzyskał 87,5 metra i plasował się na 9. pozycji.

Finałowa seria zakończyła się bardzo dobrze dla Adama Cieślara. Nasz kombinator norweski skoczył 95,5 metra i utrzymał prowadzenie w zawodach, zdobywając tytuł mistrza Uniwersjady i złoty medal. Polak o 1,8 punktu wyprzedził Tobiasa Simona (97 m), a po brązowy medal sięgnął Japończyk Go Sonehara (97 m w finale), który zepchnął z podium Pawła Słowioka (92 m). Wiślaninowi do medalu zabrakło tylko 2,2 punktu. Wojciech Marusarz lądował na 89 metrze i utrzymał miejsce w czołowej dziesiątce - 9. lokatę.