Tatrzański Związek Narciarski

Finał Fortuna Pucharu Świata Deluxe Ski Jump na Wielkiej Krokwi

Po dwóch miesiącach rywalizacji odbywającej się w 8 polskich miastach Fortuna Puchar Świata Deluxe Ski Jump doczekał się finału. Na Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza w Zakopanem siedmiu zawodników stanęło w szranki o zwycięstwo i nagrodę główną – wyjazd na Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich do Planicy. Podczas emocjonującego finału, na oczach ponad 10-tysięcznej publiczności, najlepiej spisał się Kielczanin Łukasz „Lukas” Uramowski. We wszystkich rozgrywkach eliminacyjnych współorganizowanego przez Polski Związek Narciarski Fortuna Pucharu Świata Deluxe Ski Jump wzięło udział ponad 3 000 osób. Turniej odbywał się pod patronatem TVP Sport.

Finał odbył się w niedzielę na zeskoku Wielkiej Krokwi w Zakopanem, poprzedzając bardzo szczęśliwy dla polskich skoczków konkurs indywidualny FIS Pucharu Świata w skokach narciarskich (wygrał Kamil Stoch, a Dawid Kubacki był trzeci). Każdy z siedmiu uczestników oddał po dwa skoki konkursowe na skoczni Słowenia K-250. Najlepszy, z wynikiem 350,8 punktu, okazał się 29-letni Łukasz Uramowski z Kielc. - Gram w Deluxe Ski Jump odkąd ta gra powstała, czyli od około 18 lat. Mam do niej ogromny sentyment. Tym bardziej cieszę się z dzisiejszej wygranej. Dedykuję ją swojej żonie, z którą oczywiście pojedziemy do Planicy na Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich. Jestem bardzo szczęśliwy, bo konkurencja była mocna. Dziś chyba wygrałem opanowaniem i skupieniem, bo naprawdę po kwalifikacjach myślałem, że nie mam szans – przyznał uszczęśliwiony „Lukas", który pokonał o 6 punktów drugiego „Słowika”. Trzeci w finałowej rozgrywce był „Eco” z łączną liczbą 322,2 punktu.

Fortuna Puchar Świata Deluxe Ski Jump to oficjalne zawody w kultową grę Deluxe Ski Jump. 22 listopada 2019 r. turniej został zainaugurowany podczas zawodów Pucharu Świata w Wiśle. Kolejne rozgrywki przeprowadzono w Katowicach, Kielcach, Bielsku-Białej, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i w Zakopanem. W zabawie wzięło udział łącznie 3 000 miłośników skoków narciarskich i fanów gry DSJ.

Z takiej popularności turnieju cieszy się również prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner. – Jestem pod wrażeniem umiejętności finalistów, ja najdalej skoczyłem 80 metrów i uważam to za swój spory sukces. Gratuluję umiejętności, a zwycięzcy życzę wspaniałych emocji podczas Mistrzostw Świata w lotach narciarskich  w Planicy – przyznał sternik polskiego narciarstwa.